بطور معمول دستگاههای کنترل از راه دور برای صدور فرمان از فاصله دور برای وسایل الکترونیکی کاربرد دارند، در شومینه های برقی آوالون نیز از کنترل از راه دور نوع IR استفاده شده و تنظیمات شومینه برقی از این طریق انجام می گیرد. باطری ریموت کنترل از نوع سکه ای مدل CR2032 و ولتاژ 3Volt می باشد. که برای استفاده از آن بایستی در مقابل و فاصله خاصی از دستگاه قرار بگیرید.

ریموت کنترل شومینه برقی هوشمند آوالون که بصورت اختصاصی طراحی و تولید گردیده شامل کلیدهایی از قبیل خاموش و روشن، فعال سازی سیستم گرمایشی(Heater)، فعال سازی ترموستات(Termo.)، کلیدهای چهار رنگ اصلی شامل نارنجی، قرمز، سبز و آبی، کلیدهای مثبت و منفی برای افزایش و کاهش میزان گرمایش و نور شعله، کلید تغییر رنگ اتوماتیک و کلید قطع و وصل صدای بیپ کلیدهاست.

با استفاده از کلید Power می توانید شومینه را روشن و یا خاموش نمائید. با فشردن کلید Heater و استفاده از علامت (+) نسبت به افزایش گرمایش و یا با علامت (-) نسبت به کاهش و خاموش کردن هیتر اقدام نمائید. با فشردن تک تک کلیدهای رنگی (نارنجی، قرمز، سبز، آبی) و سپس استفاده از کلیدهای (+) و (-) نسبت به افزایش و کاهش رنگهای انتخاب شده اقدام نمائید و طیف رنگ خاص و ترکیب رنگ دلخواه خود را برای شعله بوجود آورید. برای آشنایی با سایر عملکردها به دفترچه راهنمای دستگاه مراجعه نمائید.