لامپ های ال ای دی بعنوان یکی از منابع روشنایی با دو ویژگی مصرف کم و عمر بالا به سرعت جایگزین لامپ های رشته ای شدند. اکنون لامپ های ال ای دی با سپری کردن سیر تحول از ارکان اصلی خانه های هوشمند هستند. گروه صنعتی و بازرگانی آوالون نیز با در نظر گرفتن معایب و مضرات گازهای گلخانه ای حاصل از لامپ های رشته ای، اقدام به طراحی و تولید شومینه های برقی با لامپ ال ای دی برای اولین بار در ایران با مستندات ثبت اختراع و ثبت دهها طرح صنعتی نموده است.

ال ای دی ها از نظر کیفیت نور، مصرف انرژی و اثرات زیست محیطی در مقایسه با لامپ های رشته ای دارای مواد سمی کمتری است و در زمره منابع نوری سبز محسوب می شود.

ال ای دی در شومینه های برقی انعطاف پذیری بیشتری را در کم و زیاد کردن شعله در اختیار ما قرار داده و شعله های زیبای آتش را با جزئیات بیشتری به ما اعطا نموده است. بنابراین شعله های آتش شومینه های برقی که در اصل ایجاد شعله با استفاده از نورپردازی است که در این میان شومینه های برقی آوالون با استفاده از تکنولوژی ال ای دی از نوع پاور و با شدت نور قدرتمند و فوق العاده قوی شعله های آتش را خیلی واقع بینانه و با وضوح بیشتری عملی ساخته و شباهت بیشتری را نسبت به شعله های واقعی آتش بوجود آورده است.